top of page

Dzień Babci i Dziadka - najstarsze bydło

W fascynującym świecie rekordów zwierzęcych, dwa wyjątkowe przypadki przyciągają naszą uwagę: historia najstarszej krowy i najstarszego znanego byka. Te dwa osobniki nie tylko osiągnęły imponujący wiek, ale również stały się symbolem wytrzymałości i siły w rolnictwie.

Najstarsza Krowa: Big Bertha Big Bertha, krowa z Irlandii, zyskała sławę jako najstarsza krowa na świecie. Urodzona w marcu 1945 roku, dożyła imponującego wieku 48 lat, co jest wyjątkowo rzadkie wśród bydła. Zmarła w grudniu 1993 roku. Jej długowieczność jest jeszcze bardziej imponująca, biorąc pod uwagę, że przeciętna długość życia krowy to około 20 lat. Co czyniło Big Berthę tak wyjątkową? Oprócz jej długowieczności, Bertha była znana z rekordowej liczby cieląt – urodziła ich 39 w ciągu swojego życia. Jej zdolność do reprodukcji i zdrowia przez tak długi okres jest rzadkością i zasługuje na uznanie.


Najstarszy Byk: Old Billy

Old Billy, uważany za najstarszego byka, miał zgoła inną historię. Urodzony w 1760 roku w Anglii, dożył 28 lat – wieku znacznie przekraczającego średnią dla bydła. Billy był typem byka zwanym "working bull", wykorzystywanym w pracy, co czyni jego długowieczność jeszcze bardziej imponującą. W przeciwieństwie do Big Berthy, historia Old Billy'ego jest nieco mniej dokumentowana, ale jego wiek pozostaje znaczącym osiągnięciem. Jego życie było świadectwem wytrzymałości i siły, które są cenione w hodowli bydła.

Dziedzictwo i Znaczenie

Big Bertha i Old Billy nie są tylko rekordzistami. Ich historie rzucają światło na możliwości genetyczne i środowiskowe, które mogą wpłynąć na długowieczność zwierząt hodowlanych. Ich niezwykłe życie przypomina nam również o znaczeniu dobrej opieki i zarządzania w hodowli bydła. W świecie, gdzie produkcja żywności i rolnictwo są kluczowymi aspektami naszego życia, historie takie jak te Big Berthy i Old Billy'ego inspirują do dalszych badań nad zdrowiem i dobrem zwierząt hodowlanych. Ich dziedzictwo przetrwa w annałach historii rolnictwa, przypominając o potencjale, jaki drzemie w naszych współtowarzyszach rolnych.


Przykłady buhajów z wysoką długowiecznością

Poniżej znajdziecie przykłady buhajów z wysoką długowiecznością - może używanie ich w rozrodzie jest drogą do pobicia rekordu Big Berthy i Old Billego ??


23 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page